Endonezya’da bulunan Uluwatu tapınağının kenar kısımlarında yaşayan uzun kuyruklu maymunların yemek bulabilmek için geliştirdikleri yeni yöntem herkesi şaşırttı.

Kutsal tapınağı ziyaret edenlerin eşyalarına el koyan maymunlar, yemek alıncaya kadar eşyaları geri vermiyor. Bilim insanları, yerel maymun grubunun yeni kazandıkları fidye alışkanlığını kültürel bir geleneğe çevirmiş olabileceğini düşünüyor.

Tapınağa ziyarete gelen turistlerin üzerlerine zıplayarak eşyalarına el koyan maymunlar, herhangi biri onlara yemek verene kadar eşyaları geri vermiyor. Maymunlar, gözlük, şapka, kamera veya bir durumda bir bilet, para gibi değerli eşyalar alıp, tapınak ziyaretçilerinden lezzetli bir ödül almadan geri vermiyorlar. Maymunların fidye yöntemi çevredekiler tarafından şaşkınlıkla karşılandı.

Hayvanların bu tutumları hakkında primatologların görüşü ise yerel maymun grubunun yeni kazandıkları fidye alışkanlığını kültürel bir geleneğe çevirmiş olabilecekleri yönünde.

Hırsızlık ve takas

Tapınağın yakınında yaşayan dört farklı maymun grubunu gözlemleyerek dört ay boyunca geçti. En çok turistten haraç alan iki grup , birbirlerini izleyerek davranışlarını öğrenme fikrini destekleyerek en yüksek soygun ve takas oranlarına sahipti. Riskli davranışlara daha yatkın olan daha genç erkekler bulunan grupların diğer gruplardan daha yüksek oranda bu işi yaptıkları görülüyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here